MADEN ŞEHİTLERİ ANMA TÖRENLERİ
YENİCELİ MADEN ŞEHİTLERİ ANILDI. (GÖRÜNTÜLÜ) MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI, KOZLU MADEN ŞEHİTLERİ İÇİN MADEN ŞEHİTLERİ ANITI'NDA TÖREN DÜZENLEDİ,

 

3 MART KOZLU

YENİCE MADEN ŞEHİTLERİ ANILDI

 

 

  HABERİN GÖRÜNTÜSÜNÜ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesinde 3 Mart 1992 tarihinde meydana gelen grizu faciasında yaşamını yitiren 263 madenci şehidi ölümlerinin 28. yıl dönümünde 4 Mart 2020 tarihinde Yenice İlçesinde düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Kozlu grizu faciasında yaşamını yitiren 42 madenci şehidi için önce Yenice Merkez Camisinde öğle namazı öncesinde Kur-an ve Mevlidi Şerif töreni düzenlendi.

Öğle namazı öncesi Yenice Merkez Camiinde düzenlenen Kur-an etkinliği ve 42 maden şehidinin mezarlarının bulunduğu Anıt Mezarda yapılan anma törenine Yenice Kaymakamı Muhammet Evlice, Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı, Sendikamız Genel Başkanı Hakan Yeşil, Sendikamız Genel Mali Sekreteri Volkan Yıldız, Sendikamız Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş, Kozlu Müessese Müdürü Nurettin Yılmaz, Yenice Emniyet Amiri Cumali Öztekin, Jandarma Karakol Komutanı Deniz Dönmez, İlçe emniyet Müdürü Fatih Cereyan,  İlçe Müftüsü Mehmet Bayam, Ak Parti İlçe Başkanı Erdal Yirmibeş, İyi Parti İlçe Başkanı Syfi Tetik,  Sendikamız Karadon Şube Başkanı Kemalettin Karataş ve yönetim Kurulu, Üzülmez Şube Başkanı Sefer Karakabak ve yönetim kurulu, Kozlu Şube Muhammet Ardıç ve yönetim kurulu, Sendikamız Merkez Şube Sekreteri Aysel Kocabaş,  Zonguldak Yeniceliler Eğitim, Kültür, Spor ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yaşar Karaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri, TTK yetkilileri, bazı siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri, maden işçileri ve maden şehitleri yakınları katıldı.

Anıt Mezar da düzenlenen törenin ilk konuşmasını yapan Zonguldak Yeniceliler Derneği Başkanı  Yaşar Karaman, özellikle şehit madenci ailelerinin yakınlarının işe alım hakkının tüm maden şehitlerini kapsaması talebini dile getirerek şunları söyledi.

 “Türkiye Taşkömürü Kurulu Yönetim Kurulu başta olmak üzere, kanun ve yönetmeliklerde yer alan, kamu kurumlarından her yıl emekli olanlar kadar yerlerine yeni işçi alınması konusunda gerekeni yapmalarını ve gerekli girişimlerde bulunmalarını, bu konuda ilgili tüm birimlerimizin de destek olmalarını özellikle talep ediyoruz” dedi.

Anıt Mezar ’da düzenlenen törende Sendikamız Genel Başkanı Hakan Yeşil yaptığı konuşmada şunları söyledi;

Öncelikle şanlı ordumuzun sınır ötesinde düzenlediği harekatta, İdlip’te şehit düşen Mehmetçiklerimizi sevgi, saygı ve şükranla anıyorum.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve yüce milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum.

Allah ordumuzu muzaffer eylesin.

3 Mart 1992 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessesesinde havzamızın en büyük grizu faciasını yaşadık ve 263 madenci kardeşimiz şehit oldu.

Şehitlerimizin 42’si burada, baba ocağında yatıyor.

Buradaki şehitlerimize ve tüm maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.

Allah bir daha böyle acıları bizlere yaşatmasın.

2014 yılında Soma’da özel sektör işletmesinde 301 madenci kardeşimiz hayatını kaybetti.

Bu faciadan sonra yeraltı maden işletmelerinde ciddi önlemler alındı ve denetimler artırıldı.

İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin yanı sıra, maden şehitlerinin yakınlarına da bazı haklar tanındı.

Ancak 1992 Kozlu Grizu Faciasında şehit olan 263, 1983 Armutçuk Grizu faciasında şehit olan 103 madenci kardeşimiz başta olmak üzere, 10 Haziran 2003 öncesi ve 13 Mayıs 2014 tarihinden sonra şehit olan madenci yakınları bu haklardan yararlanamıyor.

Bu vesileyle buradan bir kez daha uyarıyoruz;

Yaklaşık 500 maden şehidi ailesini mağdur eden bu sınırlama kaldırılmalıdır.

Başta TTK ve TKİ olmak üzere Kamu işyerlerinde personel alımı yapılırken tüm maden şehitlerimizin yakınlarına öncelik verilmelidir.

Hükümet, en kısa zamanda bu yanlışı düzeltmelidir.

Tekrar, maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, siz değerli ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum”.

 

-----------------------------------------------

MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI,

MADEN ŞEHİTLERİNİ ANMA TÖRENİ DÜZENLEDİ

 

3 Mart 1992 yılında meydana gelen grizu faciasında şehit olan 263 madenci Zonguldak'ta anıldı. TMMOB Zonguldak İl Koordinasyon kurulunca Zonguldak Maden Şehitleri Anıtı'nda maden şehitlerini anma töreni düzenlendi. Düzenlenen törende sırasıyla TMMOB Zonguldak İl koordinasyon Sekreteri Hüsnü Meydan ve Sendikamız Genel Başkanı Hakan Yeşil tarafından anıta çelenk sunuldu

Törene Sendikamız Genel Başkanı Hakan Yeşil, MMO Yönetimi, Sendikamıza bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri, meslek odaları ile STKların temsileri, siyasi parti temsilcileri katıldı.

 Maden şehitlerimiz ve asker güvenlik görevlisi şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunun ardından Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Hüsnü Meydan, konuşma yaptı.

TMMOB Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Hüsnü Meydan, Türkiye genelinde 2012 ve 2017 yılları arasında 1 milyon 16 bin 336 iş kazası meydana geldiğini ve bu iş kazalarında 8 bin 68 emekçinin hayatını kaybettiğini söyledi. Türkiye'de iş kaza oranların her yıl arttığına dikkat çeken Meydan;

"Bundan tam 28 yıl önce 3 Mart 1992 tarihinde, Kozlu Müesesinde meydana gelen grizu patlamasında 263 emekçi hayatını kaybetti. TMMOB, Ülkemizdeki iş cinayetlerine dikkat çekebilmek, işçi sağlığının ve iş güvenliğinin önemini vurgulamak için 3 Mart tarihini,  “İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü” olarak ilan etmiştir. Kozlu’dan günümüze iş cinayetlerinde hayatını kaybeden emekçileri saygıyla anıyoruz. Aradan yıllar geçti, 2020’ler Türkiye’sinde emekçiler, işyerlerinde can vermeye devam ediyor. Her yıl, Kozlu faciasında kaybettiğimiz yurttaşlarımızın en az 6 katı iş cinayetlerinde hayatını kaybediyor. İşyerlerinde insanlar ölüyor;  işverenler ve devlet ölümleri seyrediyor.  Önlem almayan işverenlere yaptırım uygulanmıyor, işyerleri yıllardır, işçi sağlığı, iş güvenliği yönünden denetlenmediği gibi, ölümlü iş kazalarının olduğu işyerlerinde, iş kazalarını incelemek üzere bile iş müfettişi görevlendirmiyor. Her gün en az 5 işçinin işyerlerinde iş cinayetlerinde hayatını kaybetmesi artık haber niteliği bile taşımıyor. Hükümet yetkililerinin iş cinayetleri ile ilgisi baş sağlığı dilemenin ötesine geçmiyor.  Ülkemizde iş kazası ve meslek hastalıklarına ilişkin istatistikler SGK tarafından tutularak kamuoyu ile paylaşılmaktadır. En son 2017 yıllarına ilişkin veriler açıklanmıştır. 2020 yılı Mart ayına gelinmiş olmasına rağmen 2018 ve 2019 yıllarına ait veriler kamuoyu ile paylaşılmamıştır.  SGK tarafından 2017 yılına kadar açıklanan istatistiklere göre; 2012 yılında 74.871 kazada 744 emekçi, 2013 yılında 191.389 kazada 1.360 emekçi, 2014 yılında 221.336 kazada 1.626 emekçi, 2015 yılında 241.547 kazada 1.252 emekçi, 2016 yılında 286.068 kazada 1.405 emekçi, 2017 yılında 359.766 kazada 1.636 emekçi, İş cinayetlerinde hayatını kaybetti" dedi.Facebook'ta PaylaşHaber Eklenme Tarihi : 5.03.2020