ATALAY ZONGULDAK'TAYDI
TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ERGÜN ATALAY, ARMUTÇUK MÜESSESESİ'NDEKİ KAZADA ŞEHİT OLAN YUNUS OKU'NUN CENAZE TÖRENİNE KATILDI. TÖRENİN ARDINDAN GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLAYAN ATALAY, KIDEM TAZMİNATI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ERGÜN ATALAY’DAN
ZONGULDAK'TA KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

 

 

 

  Habiren görüntüsünü izlemek için TIKLAYINIZ

 

 

 

 

 

TTK Armutçuk Müessesesi'nde meydana gelen kazada  şehit  olan maden İşçisi Yunus Oku’nun 17 Temmuz 2020 tarihinde Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki cenaze törenine katılan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, cenaze törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yaptığı "Bu yeni döneme aktarılan bir şey. Kendileriyle görüşmelerimiz gerek bakanlık gerek şahsım olarak devam edecek. Kıdem tazminatı hususunda adil bir konuma getirmeden bu adımı bu şekliyle atmak adil değil, doğru değil" şeklindeki açıklamasını değerlendiren Atalay, “Sayın Cumhurbaşkanımız bizim bu haklı serzenişimizi bugün bu adaletli değil diye ifade etmesi bizim içinde mutluluk verici. İnşallah kıdem tazminatıyla ilgili olumsuz bir çalışma getirmezler. Olumsuz bir çalışma gelirse kabul etmek mümkün değil” dedi.
Atalay şöyle konuştu;

“Cumhurbaşkanımız yaklaşık 2 saat evvel güzel bir açıklama yaptı. 45 gündür kıdem tazminatıyla uğraşıyoruz. Dilimizin döndüğü kadar ülkeyi yönetenlerin tamamına bunun doğru olmadığını, bunun yanlış olduğunu ifade ettik. Takriben 5 milyona yakın el ilanını 81 vilayette dağıttık. 10 kilometreye varan bez afişler, illerde yapılan açıklamalar,  müzakereler. Hem müzakereyi hem mücadeleyi beraber sürdürdük.

Kıdem tazminatı yoksa ne sendikaya gerek var, ne sendikacıya gerek var. Sayın Cumhurbaşkanımız bizim bu haklı serzenişimizi bugün bu adaletli değil diye ifade etmesi bizim içinde mutluluk verici. İnşallah kıdem tazminatıyla ilgili olumsuz bir çalışma getirmezler. Olumsuz bir çalışma gelirse kabul etmek mümkün değil. 40 sene çalışsanız aldığınız para 200 bin lira.

Şu anda bazı uzmanların hazırladığı taslak şuydu. Bunun dörtte birini 60 yaşında verelim. Geri kalanı 75 yaşında verelim. Yani bundan 45 gün sonrada bundan vazgeçmek özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın bu meseleye el atıp bu adaletli değil demesi bizim arkadaşlarımızın yüreğine su serpmiştir.

İnşallah bu ülke gündemine gelmez de yeteri kadar 45 günlük huzursuz olduk. Yeteri kadar ülkenin sıkıntıları var. Biz bu kervana katılmak istemiyoruz. Bu ülke varsa iş yerleri varsa biz varız. Bugüne kadar Türk-İş ne yakmakta en yıkmakta. Hiç şiddet dilini kullanmadan meseleyi buraya getirdik. Ama olumsuz bir durum olursa da bunun doğru olmadığını her durumda her ortamda ifade etmeye devam ediyoruz” dedi.

 

 Facebook'ta PaylaşHaber Eklenme Tarihi : 20.07.2020