17 MAYIS KARADON MADEN ŞEHİTLERİ ANILDI
17 Mayıs 2010 tarihinde TTK Karadon Müessesesi'ne bağlı ocakta taşeron şirketin çalıştığı alanda meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybeden 30 madenci, kuyu başında dualarla anıldı.

17 MAYIS KARADON MADEN ŞEHİTLERİ ANILDI

11 yıl önce 17 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi’ne bağlı ocakta -540 kodunda hazırlık çalışması yapan taşeron şirketin çalıştığı alanda meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybeden 30 madenci, kuyu başında dualarla anıldı.

Anma törenine TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Sendikamız Genel Başkanı Hakan Yeşil, TTK Genel Müdür Yardımcısı İsmail Güner, Sendikamız Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Ertan Kaya, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Müessese ve İşletme yöneticileri Sendikamız'a bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri ile gece 00.00-08.00 vardiyasından çıkan madenciler ile 08.00-16.00 vardiyasında ocağa inecek olan madenciler katıldı.

Törenin açılışını Sendikamız Genel Mali Sekreteri Volkan Yıldız yaptı. 17 Mayıs 2010 tarihinde taşeron şirket çalışanı 30 madencinin grizu faciasında şehit olduğunu hatırlatan Yıldız, “17 Mayıs Karadon, 13 Mayıs Soma ve tüm maden şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” dedi.

YEŞİL: “DÜNYANIN EN ZORLU İŞİNİ YAPIYORUZ”

Törende konuşan Sendikamız Genel Başkanı Hakan Yeşil, "Dünyada ve ülkemizde etkisini gösteren pandemi nedeniyle yine bir bayram daha sevdiklerimizden ve sizlerden ayrı kaldık. Geçmiş bayramınızı kutluyorum. Rabbim bu pandemiyi inşallah en kısa zamanda bitirmeyi nasip eder.

İsrail'de kutsal mekanlara ve sivil halka zulmeden, silahlı saldırıda bulunan hükümeti kınıyorum. Orada şehit olanlara Allah'tan rahmet diliyorum.

Bundan tam 11 yıl önce burada ülke ekonomisine katkı sağlamak, çoluk çocuğuna bakmak için bu kafesten yerin altına inen 30 arkadaşımız sistemin yanlışlığı sebebiyle hayatlarını kaybettiler. Buradan hepsine Allah'tan rahmet diliyorum

Dünyanın en zorlu işi olan madencilik sektöründe çalışıyoruz. Bunun üzerine pandemi eklendi. Salgının başlamasından bu zamana kadar özveriyle çalıştınız, yer altındaki cevheri yeryüzüne çıkarmaya çalışıyorsunuz. Bu kolay bir iş değil. İşimizin ne kadar zor olduğunu burada hep beraber yaşıyoruz.

Mart ayında başladığımız toplu iş sözleşmesi görüşmelerine tam kapanma kararı nedeniyle ara verilmişti. Normalleşmeyle birlikte önümüzdeki günlerde görüşmelere kaldığı yerden devam edeceğiz. Toplu sözleşme sürecinde sizlere bilgi vermeyi sürdüreceğiz" dedi

EROĞLU: "MADENCİLERİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE AŞI İÇİN HABER BEKLİYORUZ"

TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu da iki yıldır yaşanan pandemi sürecini hatırlatarak, "Sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Bunun adı da pandemi. Evimizden başlayıp, kullandığımız arabamız, geldiğimiz işyeri, teneffüs ettiğimiz hava ve tekrar evimize kadar devam eden zincir. Bu zincirin takibi sürecinde bu iş fedakarlıkla yürüyor. Fedakarlıklarınızdan dolayı gerçekten şükranlarımı sunuyorum. İnşallah en kısa zamanda sizi de kapsayacak şekilde bir aşı ile bu iş biraz daha sağlıklı ve yönetilir hale gelir. İnşallah bu gün yarın da öyle bir haber de bekliyoruz. Geçmiş bayramınız mübarek olsun. Bu tür travmaların tekrar yaşanmaması dileğiyle şehit madencilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Rabbim burnunuzu bile kanatmasın" diye konuştu.

Karaden Yeni Servis Kuyusu başında gerçekleştirilen anma töreninde Kur'an-ı Kerim okundu. Hayatını kaybeden işçiler için dua edildi

Gündüz vardiyası işçileri, yerin metrelerce altında kaybettikleri meslektaşları için düzenlenen törenin ardından kömür üretimi için maden ocağına indi.Facebook'ta PaylaşHaber Eklenme Tarihi : 18.05.2021