SENDİKAMIZ YÖNETİMİ, MMF'Yİ ZİYARET ETTİ
SENDİKAMIZ YÖNETİMİ, MADEN MAKİNALARI FABRİKASI'NI ZİYARET ETTİ. “HÜKÜMETİN KAMU İŞÇİSİNE ZAM TEKLİFİ KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL” (GÖRÜNTÜLÜ)

SENDİKAMIZ YÖNETİMİ, MADEN MAKİNALARI FABRİKASI’NI ZİYARET ETTİ

“HÜKÜMETİN KAMU İŞÇİSİNE ZAM TEKLİFİ 
KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”

 

 

 

 

   HABERİN GÖRÜNTÜSÜNÜ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 

Hükümetin, kamu işçisine önerdiği ilk 6 ay yüzde 9, ikinci 6 ay yüzde 5+enflasyon farkı ile düşük ücretlilere seyyanen zam teklifinin kabul edilemez olduğunu belirten işçiler sesini yükseltiyor.

Sendikamız Yönetim Kurulu ile şubeler yöneticileri, 9 Temmuz 2021 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Maden Makinaları Fabrikası’nda çalışan işçileri ziyaret ederek toplu iş sözleşmesi ile ilgili bilgi verdi.

Sendikamız  Genel Başkanı Hakan Yeşil, toplu iş sözleşmesinin düşük ücret sorunu nedeniyle MMF’de çalışan işçileri yakından ilgilendirdiğini belirterek, “Hükümetin kamu işçilerine zam teklifi kabul edilebilir değil” dedi.

Ziyarete Genel Başkan Hakan Yeşil ile birlikte Sendikamız  Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Ertan Kaya, Genel Mali Sekreteri Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile Sendikamıza bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri katıldı.

Yeşil şöyle konuştu; “Bildiğiniz üzere Pazartesi günü enflasyon rakamları açıklandı. Devamında da Hükümete sunduğumuz teklife dün itibariyle Hükümetten teklif geldi. Tabii teklifin kabul edilebilir bir tarafı yok.

Sürecin başından beri söylediğimiz şey harici arkadaşların, yani yerüstünde çalışan arkadaşlarımızın ekonomik anlamda ücretlerinin düzeltilmesi konusunda yaptığımız mücadelede bizler halen aynı çizgi ve aynı doğrultudayız.

Teklifin kabul edilebilir olmadığını bizler deklare ettik. Sadece ve sadece yerüstünde çalışan ve kamuda örgütlü sendikaların tamamının ortak tepkisi düşük ücretle çalışan arkadaşlarımızla yakından uzaktan ilgisi olmayan teklifin kabul edilebilir olmadığıdır.

Bizim 17 maddelik, bütün sendikaların sorunlarını ortak bildirdiğimiz taslak ile yakından uzaktan ilgisi yok. 17 maddelik taslağı, sorunların tamamen çözülmesi, yani düşük ücretle çalışan arkadaşlarımızın sorunlarının giderilmesi konusunda hazırladık. Bizim bu teklifimize karşı Hükümetin sunduğu teklif utanç vericidir. Hükümetin teklifi, sanki bizimle dalga geçer gibi, hiçbir şey ifade etmeyen bir tekliftir.

17 maddelik teklifimizden sadece 1 maddenin yarısı açıklandı. O da ücret maddeleri. Birinci 6 ay, ikinci altı ay, düşük ücretle çalışan işçilere yapılacak olan iyileştirmeler açıklandı. Üçüncü 6 ay, dördüncü 6 ay halen açıklanmadı.

Bayramdan sonra görüşmelerin devam edeceği konusunda bilgi geldi. Bizim kanımız, görüşmeler başlamadan sendikaların ortak tepki göstermesi. Biz tepkimizi üretim bölgelerimizde göstermeye başladık.

Birinci derece sizleri ilgilendirdiği için bu sorunun çözümü aşamasında kavgayı hep birlikte başlatacağız.

Bizler bir aileyiz. Bir sıkıntı varsa hepimiz mücadele etmeliyiz. Yeraltı işçilerimizin yerüstünde çalışan arkadaşlarımıza destek vermesi gerektiğini söylüyoruz. Tepkimizi sosyal medya ile de ortaya koyacağız” dedi.

 Facebook'ta PaylaşHaber Eklenme Tarihi : 9.07.2021