KOZLU MADEN ŞEHİTLERİMİZİ ANDIK
3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi'nde meydana gelen grizu faciasında hayatlarını kaybeden 263 maden şehidi facianın 25. yıldönümünde törenle anıldı. (GÖRÜNTÜLÜ)

3 MART 1992 KOZLU GRİZU ŞEHİTLERİ

FACİANIN 25. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

 

 

3 Mart 1992 Grizu Şehitlerini Anma Töreni videosunu izlemek için TIKLAYINIZ

 

 

 

3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi’nde meydana gelen grizu faciasında hayatlarını kaybeden 263 maden şehidi facianın 25. yıldönümünde törenle anıldı.

Facianın meydana geldiği Kozlu Müessesesi’nde Uzunmehmet kuyubaşında düzenlenen anma törenine CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, Vali Yardımcısı Vekili ve Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, CHP Zonguldak İl Başkanı Ahmet Altun, Sendikamız Genel Başkanı Ahmet Demirci, TTK Genel Müdür Vekili Ercan Gebeş, TTK Genel Müdür Yardımcısı İsmail Güner, Kozlu Belediye Başkanı Kerim Yılmaz, TTK Kozlu Müessese Müdürü Kazım Eroğlu ve müessese yöneticileri, Sendikamız Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Sendikamız Genel Sekreteri Satılmış Uludağ,  Sendikamız Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska, Sendikamız Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal, Maden Mühendisleri Odası Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı, Sendikamıza bağlı Kozlu, Armutçuk, Karadon, Üzülmez, Amasra, MTA, Merkez Servisleri şube başkan ve yöneticileri, siyasi partilerin ilçe ve belde başkanları ve temsilcileri, meslek ve sivil toplum örgütlerinin başkan ve temsilcileri, maden şehitlerinin aileleri ve maden işçileri katıldı.

Tören maden şehitleri için saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın

Anma törenine katılanları tanıtan ve gelen mesajlarını okuyan Sendikamız Kozlu Şube Başkanı Hüseyin Kolçak, 25 yıl önce 263 madenciyi kaybettiklerini belirterek tüm maden şehitlerini rahmet ve saygı ile andıklarını söyledi.

Sendikamız Genel Başkanı Demirci;
“Bugün Türkiye’nin, Zonguldak’a her zamankinden daha çok ihtiyacı var”

Sendikamız Genel Başkanı Ahmet Demirci, grizu şehitlerinin 25. Yıldönümünde yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Burada, bundan tam 25 yıl önce meydana gelen büyük bir grizu faciasında 263 arkadaşımızı kaybettik.

170 yılı bulan madencilik tarihimizin en acı günüdür.

Allah bir daha yaşatmasın. Yine burada 7 Ocak 2013 tarihinde taşeron şirketin çalıştığı alanda meydana gelen kazada da 8 arkadaşımızı kaybettik. Tüm maden şehitlerimizi bir kez daha rahmet, sevgi ve saygıyla anıyoruz. Ruhları Şad olsun.

Değerli arkadaşlarım,

Madencilik, dünyanın en zor mesleklerinden biri. Bunu en iyi bizler biliyoruz. Biz, yerin yüzlerce metre altında doğayla kavga ediyoruz. Taşkömürünü yeryüzüne çıkartarak ülkemiz ekonomisine katkıda bulunuyoruz.

Elbette ki bu kavgada zaman zaman yenik düştüğümüz oluyor, canımız yanıyor.

Dünyada ve ülkemizin başka bölgelerinde madenci kardeşlerimizin yaşadıklarından ve bu bölgede kendi yaşadıklarımızdan dersler çıkarıyor, daha sağlıklı koşullarda, daha verimli çalışmanın yollarını arıyoruz.

Maden şehidi ailelerimizin, Soma ve Ermenek şehitlerinin ailelerine tanınan haklardan yararlanmaları için verdiğimiz mücadele devam ediyor.

Değerli konuklar, değerli arkadaşlarım,

Bugün gerek dünyada, gerekse ülkemizdeki ekonomik daralma nedeniyle gözler yeniden kendi doğal kaynaklarımıza döndü. Bugün Türkiye’nin, Zonguldak’a her zamankinden daha çok ihtiyacı var.

Türkiye’nin kömüre ihtiyacı var ve dışarıdan almak için yılda 4-5 milyar dolar harcayacak lüksümüz yok. Üretmek zorundayız. Kömür burada var.  Ama yeterince üretemiyoruz. Çünkü işçi açıklarımız var. Bu işçi açıkları aynı zamanda iş güvenliği riskimizi de artırdı.

TTK’nın işçi açıklarının bir an önce giderilmesi artık zorunluluk haline geldi.

Bu gerçekleri bıkmadan usanmadan her ortamda anlatıyoruz.

Bu akşam, Zonguldak’ta, Sendikamızın davetiyle milletvekillerimizden muhtar arkadaşlara kadar seçimle göreve gelen 160 kardeşimizle toplanacak, Zonguldak’ın sorunlarını ve çözüm önerilerini ele alacağız.

Değerli arkadaşlarım,

Türkiye’nin sizlere ihtiyacı var.

Sizin sağlığınız ve huzurunuz, öncelikle aileniz ve sonra da, bu ülke ve toplum için çok önemli.

Biz sizlerin her türlü sorununuzu çözmek, sağlıklı ve verimli çalışacağınız koşulları oluşturmakla sorumluyuz. Bizim öncelikli görevimiz budur.

Yeni toplu sözleşme görüşmelerimizin ilk oturumunu 15 Mart’ta yapacağız.

Her zaman iletişim içinde olacak, gelişmeleri sizlere aktaracağız.

Bu duygularla maden şehitlerimize bir kez daha rahmet diliyor,
hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

TTK Genel Müdür Vekili Gebeş; “İş güvenliği bir kültürdür”

Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdür Vekili Ercan Gebeş yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Sevgili işçi kardeşlerim, 25 yıl önce bugün yaşanan kazada hayatını kaybeden 263 madenci şehidimizi anmak için toplandık. Başta bu 263 şehidimizi olmak üzere bugüne kadar iş kazalarında hayatını kaybeden tüm madencilerimizi rahmetle anıyoruz. Havza madencileri olarak hepimiz en az bir yakınını şehit vermiştir bir avuç kömür uğruna.

Değerli arkadaşlar;

Madencilik çok zor meşakkatli ve bir o kadar da riskli bir sektördür. Madencilik dünyada ve ülkemizde iş kazaları sıralamasında maalesef ilk sıralarda yer alır. Sizler evinizden, eşinizden ayrılırken helalleşerek ayrılıyorsunuz. Yeraltından çıkan madenciler geçmiş olsun diyoruz. Başka mesleklerde bu hassasiyet yoktur. Bunlar madenciliğe özgüdür.

Kurum olarak iş kazalarını önlemek, iş sağlığı v iş güvenliği konularında tüm tedbirleri almak için üzerimize düşenleri titizlikle yapıyoruz. Bu uğurda hiçbir masraftan kaçınmayız. Ülkemizde bu konuda en iyi biziz, bunu bilmenizi isterim. Ancak ne kadar yatırım yaparsanız yapın iş güvenliği bir kültürdür, bu kültürü hep beraber yerleştirmeliyiz. Ne yaparsanız yapın, her şey eninde sonunda insanda bitiyor.

En uçta sizlerden, en üsteki genel müdüre kadar hepimiz bu kültüre sahip olmalıyız. Maalesef 2017 yılına ölümlü bir iş kazası ile girdik. Karadon-Gelik’te bir kardeşimizi kaybettik. Bu vesile ile bu kardeşimizi de rahmetle anıyorum.

Arkadaşlar dedesi yılar önce yine bu ocakta maden şehidi olan bir kardeşiniz olarak sizlerden  rica ediyorum. Çalışmaya başlamadan önce ve çalışıyorken öncelikle kendiniz ve yanınızdakiler için emniyet tedbirlerini alın, Aman bir şey olmaz demeyin. Bizim toplum olarak en büyük hastalığımız bu. Unutmayın önce emniyet sonra üretim. Yoksa üretilecek tonlarca kömür akacak bir damla kanın karşılığı olamaz. 

Bu duygularla hayatlarını ekmek paraları uğruna kaybeden tüm madenci şehitlerimiz ve vatan savunmasında şehit düşen asker, polis tüm güvenlik güçlerimizi rahmetle anıyor, onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

Bu acıların bir daha yaşanmamasını Allah’tan diliyorum.”

Vali Yardımcısı ve Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya:
“Ülkemizin sanayisinin hammaddesini temin ediyorsunuz”

Zonguldak Vali Yardımcısı ve Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya, grizu şehitlerini anma töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Sayın konuklar ve alın teri akıtarak, yeri geldiğinde kan akıtarak kömür karasıyla ailesini nafakasını temin eden çok saygı değer, çok sevgili madenci kardeşlerim.

Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.

Değerli arkadaşlarımız gereken her şeyi söylediler.

Madencilik sektörü gerçekten dünyada hiç şüphesiz en zor iş alanlarından birisi.

Sizler yerin yüzlerce metre altında, ailesinin nafakasını, ülkemizin sanayileşmesinde ki hammaddesini temin ediyorsunuz.

Bu sizler için bir gurur ve onur vesilesidir.

Tüm siyasi ve iktisadi, yani gelir- gider, zarar- kar hesaplarının ötesinde bir husus var.

Bu da iş güvenliğidir.

İş güvenliği konusunda ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi elbette her geçen yıl daha güzel ve önemli adımlar atılıyor.

Az önce çok kıymetli genel başkanımız ve genel müdürümüzün de söylediği gibi iş güvenliği konusu mutlaka işçinin kendisinde başlıyor ve bitiyor.

Yani işçi kardeşlerimiz iş güvenliği noktasında gereken tedbirleri ziyadesiyle almak duruda. Az önce söylendiği üzere tonlarca kömür bir damla kanın yerini asla ve asla tutmaz.

Ben bu duygularla 25 yıl önce, dile kolay tam çeyrek asır olmuş Kozlu ilçemizde hayatını kaybeden madencilerimizi ve havzamızda meydana gelen iş kazalarında hayatını kaybetmiş tüm madencilerimizi ve ülkemizde yaşanan iş kazalarında, terör saldırılarında yaşamını yitiren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.”

Konuşmaların ardından maden şehitleri için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Törene katılanlara gülsuyu ve mevlit şekeri ikram edildi.

 

 

 Facebook'ta PaylaşHaber Eklenme Tarihi : 03.03.2017