ARMUTÇUK MADEN ŞEHİTLERİ ANILDI
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessesesi'nde 7 Mart 1983'teki grizu faciasında hayatını kaybeden 103 maden işçisi için anma töreni düzenlendi. Anma töreninin ardından 600 personelle büyük bir tatbikat düzenlendi. (GÖRÜNTÜLÜ)

ARMUTÇUK MADEN ŞEHİTLERİ ANILDI

 

 

Törenin videosun izlemek için TIKLAYINIZ

 

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessesesi’nde 7 Mart 1983'teki grizu faciasında hayatını kaybeden 103 maden işçisi için anma töreni düzenlendi.

"TAŞKÖMÜRÜ BİR NİMET"

Taşkömürünün ülke ekonomisi için büyük bir nimet olduğunu anlatan Sendikamız Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, “Taşkömürü üretimi dünya devletlerinde olduğu gibi ülkemizde de vazgeçilmez bir unsurdur. 150 yıl boyunca enerji üretimini yüzde 30’unun kömürden sağlanacağını düşünürsek bölgemizdeki taşkömürünün değerini biraz daha iyi kavrayabiliriz” dedi. 
Soma ve Ermenek Maden Şehitlerinin yakınlarına tanınan hakların tüm maden şehitlerinin ailelerine tanınması gerektiğini belirterek, “Maden şehidi ailelerimizin, Soma ve Ermenek şehitlerinin ailelerine tanınan haklardan yararlanmaları için verdiğimiz mücadele devam ediyor” dedi.
 "YERLİ KAYNAKLARIN ÖNEMİ"
Dünyadaki savaşların baş nedenlerinin enerji kaynakları olduğunu ifade eden Mutlu şöyle konuştu: “Savaşların birçoğunun nedeni enerji sektörü olduğunu düşünürsek enerji için ülkelerin birbirini vurduğunu, ülkelerinden insanların gitmek zorunda kaldığını düşünürsek hele hele Enerji Bakanımız ve Cumhurbaşkanımızın yerli kaynaklarımızı üreterek kendi ayaklarımızın üzerinde durmamız gerektiğini her zaman ifade ettiğini düşünürsek bölgemizdeki taşkömürü işletmeciliğinin ne kadar önemli olduğunu idrak edebiliriz.  
"İŞÇİ AÇIKLARI GİDERİLMELİ"
 TTK 1 milyon ton kömür üretecek seviyeye çekilmiştir. Kesinlikle ve kesinlikle muassır medeniyetler seviyesine ulaşmak istiyorsak doğal kaynaklarımızı yeraltından yerüstüne çıkarmak zorunda isek, Zonguldak’ta taşkömürü üretmek zorundayız. Zonguldak’ta bulunan taşkömürünü üretmek için de cumhuriyetin ilk yıllarında kurulmuş olan TTK’yı yaşatmak zorundayız. Ödediği ağır bedeller ile beraber biriktirdiği tecrübe ve deneyimi ile TTK’dan başka şuanda Türkiye’de taşkömürü üreticiliği yapabilecek bu boşluğu doldurabilecek başka bir kurum ve kuruluşun olmadığını hepimiz kabul etmek zorundayız.  8 Bin işçisi ile 1 milyon ton kömür üretebilen 5 ton kömür üretebilmek için kurulmuş TTK’nın işçi açıkları acilen giderilmesi, hem iş güvenliği sağlanmalı hem de işçilerimiz daha sağlıklı ortamlarla çalıştırılmalıdır”.

Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Armutçuk Müessesesi kuyu başında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, maden kazalarında hayatını kaybeden madencilere başsağlığı diledi. 

"HERKES BU KÖMÜRE MUHTAÇTIR"

Türkiye'nin enerjiye büyük ihtiyacı olduğunu belirten Madenoğlu, şöyle konuştu: "Bunlardan biri de taş kömürüdür. Zonguldak, bu değerli enerji kaynağına sahiptir. Sobasını, kaloriferini yakmak isteyen ve ısınma ihtiyacındaki herkes bu kömüre muhtaçtır. Madencilerimiz sayesinde biz evlerimizde kışları üşümeden geçiriyoruz. Onlar sayesinde ülkemiz enerjiyi buradan elde ediyor. Devletimizin başarı elde ettiği iş güvenliği konusunda bir kültür olarak, bir alışkanlık olarak yapılması gereken ve uygulanması gereken kurallar olarak üzerimize düşeni yaptığımızda iş kazaları en aza inecektir. Maden ocağına girerken bir kaza olacak mı diye düşünmeyeceğiz."

 "İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜ..."

 TTK Genel Müdür Vekili Ercan Gebeş ise 34 yıl önce meydana gelen grizu patlamasında yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet dileyerek, bu tür törenlere yenilerini dahil etmemek için hep beraber var güçle çalışılması gerektiğini vurguladı. "Kurum olarak iş kazalarını önlemek, iş sağlığı ve güvenliği konularında Türkiye'de önde yer alabilmek için üzerimize düşenleri titizlikle yapıyoruz. Hiçbir külfetten de kaçınmıyoruz." diyen Gebeş, iş güvenliğinin bir kültür olduğunu ve bunun yerleşmesi gerektiğini ifade etti.  
Gebeş, her şey eninde sonunda insanda bittiğine işaret ederek, şunları kaydetti: "En uçta kömürü kazan işçilerimizden en üstteki genel müdüre kadar hepimiz bu bilince sahip olmalıyız. Bu zincirin halkalarından biri koparsa bu mücadelede başarılı olmamız mümkün değildir. Acıları yaşamamak için işçi kardeşlerimizden rica ediyorum; çalışmaya başlamadan önce ve çalışırken kendimizin yanı sıra yanımızdakiler için emniyet tedbirlerini alalım. 'Bana bir şey olmaz' demeyin.

Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın ise; “Bugün burada 1829’da Zonguldak’ta bulunan kömür, ilk şehit Uzunmehmet’ten başlayarak bugüne kadar yaşanmış elim olayların en büyüklerinden birinde şehit olanları anmak için toplandık.

Maden kömürü, tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de bulunduğu bölgeye zenginliklerin yanısıra acıları da getirdi.

Ben de bir maden emekçisi ve emeklisi olarak bildiğim için soyluyorum, Zonguldak’ta madencilik çok ağır bir emek gerektirir. Ve Zonguldak halkı mükellefiyet dönemlerinden beri bunun acılarını yaşamış bir halktır. Ülkesine hizmet etmiş, ülkesinin gelişimi için hizmet etmiş bir halktır.

Soma yasası olarak bilinen yasada gördük ki Zonguldak maden şehitleri unutulmuş.

Ülkesi için bu kadar acı çekmiş, bu kadar emek harcamış bir halkın emeklerinin ve haklarının karşılığının devlet tarafından da iade edilmesinin zamanının geldiğini düşünüyorum” dedi.

Konuşmaların ardından faciada hayatını kaybeden 103 maden işçisi için Kur’anı Kerim okundu, dua edildi ve mevlit şekeri dağıtıldı. 

 

 

  

 

Maden ocağı sahasında 660 kişi ile dev tatbikat 


Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde AFAD, UMKE, itfaiye, tahlisiye, 112 ve arama kurtarma derneklerinin 660 kişilik ekibiyle gerçekleştirdiği tatbikat gerçeğini aratmadı. 
Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Kandilli Beldesi’nde faaliyet gösteren Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğü sahasında AFAD, UMKE, itfaiye, 112, TTK tahlisiye ve gönüllü kurtarma derneklerinden oluşan ve Sendikamızın  da destek ve katkı verdiği 10 kurumun katıldığı büyük bir tatbikat gerçekleştirildi.
Maden işçileri ile birlikte toplam 660 kişinin görev aldığı tatbikat maden ocağında gaz sızıntısından etkilenen maden işçilerinin ocaktan çıkarak yere yığılmaları ve yardım istemeleri ile başladı. Senaryo gereği maden ocağından kendi imkanlarıyla yaralı olarak çıkan madencilere UMKE ve 112 sağlık ekipleri yardım ederken, yaralı yakınlarını sakinleştirmek ise jandarma ekiplerine düştü. Tatbikatta ayrıca depremde hasar gören binanın altına kalanları kurtarılırken, yüksek katlı bir binada çıkan yangın nedeniyle mahsur kalanların bir kısmı camlardan atlarken, bir kısmı ise kurtarma ekipleri tarafından sedyeye alınarak iplerle yere indirildi. Deprem tatbikatında ayrıca üzerine beton yığınları düşen bir aracın içerisinde sıkışarak mahsur kalan 2 yaralı kurtarma ekiplerinin müdahalesi ile çıkarılarak ambulansla hastaneye sevk edildi. Yine senaryo gereği depremde yıkılan binanın enkazı altın kalan vatandaşlar Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde görevli arama kurtarma köpeği ‘Afet’ tarafından bulunarak kurtarılırken, AFAD ekipleri hassas ses dinleme cihazlarının yardımı ile enkaz altında kalan bir kişiye ulaştı. TTK’ya ait bir lojmanda çıkan yangına Erdemir, Kdz. Ereğli Belediyesi ve TTK’ya ait itfaiye ekipleri müdahalede bulunarak söndürdü. Tatbikatta son olarak senaryo gereği maden ocağındaki grizu patlamasında göçük altına kalan 3 işçinin TTK tahlisiye ekipleri tarafından kurtarılma çalışmaları ilgi ile izlendi. Yaklaşık 1,5 saat süren tatbikat sırasında Kdz. Ereğli Kaymakamlığı tarafından oluşturulan kriz masasında Kaymakam Nazım Madenoğlu kurtarma çalışmalarını yöneterek ekiplerden sürekli bilgi aldı.
Nefes kesen tatbikatı izleyen onlarca vatandaş cep telefonları ile görüntülemeye çalıştı.
Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş tatbikat sonunda yaptığı konuşmada Türkiye’de ilk kez 10 kamu ve sivil kuruluşun katılımı ile bir tatbikat gerçekleştirdiklerini söyledi. Ateş konuşmasında, “Aktif olarak 160, maden işçileri ile birlikte 660 kişi ile büyük bir tatbikat gerçekleştirdik. Buradaki hedefimiz şuydu: çevre illerimiz Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak’ın Alaplı, Gökçebey ve Devrek birinci derece deprem bölgesidir. Bizler ikinci derece deprem bölgesinde bu ekipleri bir araya toplayarak neler yapabileceğimizi gösterdik” dedi.
Tatbikat sonrası düzenlenen törende arama kurtarma çalışmalarında görev yapan ekiplere teşekkür plaketi verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Facebook'ta PaylaşHaber Eklenme Tarihi : 08.03.2017