SAADET PARTİSİ'NDEN DESTEK
Saadet Partisi Zonguldak İl ve İlçe yönetimleri, 30 Ekim 2017 tarihinde Sendikamıza bir destek ziyareti gerçekleştirdiler.

SAADET PARTİSİ İL VE İLÇE YÖNETİMLERİ

SENDİKAMIZI ZİYARET ETTİ

 

Saadet Partisi Zonguldak İl ve İlçe yönetimleri, 30 Ekim 2017 tarihinde Sendikamıza bir destek ziyareti gerçekleştirdiler.

KAR: TTK’YI ÖZELLEŞTİREREK YOK ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Saadet Partisi İl Başkanı Sadık Kar ziyarette, birçok yasada yapılacak değişikliklerin torba yasa şeklinde Meclis’e getirilmesinin kendi başına bir problem olduğunu belirtti.

Kar, “30 milyon ton kömüre ihtiyacı olan bir ülkede, 100 yıl ihtiyacını karşılayacak rezervi olan bir ülkede siz madenciliği, kömürcülüğü özele devir ederek, özelleştirmeye çalışarak yok etmeye çalışıyorlar.

Bugüne kadar özelleştirilmiş olan ocaklardaki durumu da görüyoruz. Bu ocaklara işçi alınmıyor, çalışanların hakları korunmuyor, üretim gitgide aşağıya düşüyor.

Bu ortamda özelleştirme teşvik edilemez.

TTK, madenciliğin okulu olan bir işletmedir. Bu devlet desteğiyle her zaman yaşatılması gereken bir yerdir. Devlet desteğinin kesilmemesi gereken bir yerdir” dedi.

 

TISKA; 14 BİN İŞÇİYLE ÇALIŞMASI GEREKEN TTK, BUGÜN 7600 İŞÇİ İLE ÇALIŞIYOR

Genel Başkan Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ve Genel Sekreter Satılmış Uludağ’ın torba yasa tasarısının 58. Maddesinin tasarıdan çıkartılması için görüşmelerde bulunmak üzere Ankara’da bulunduğunu belirten Sendikamız Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska, “Sayın Başkanım, öncelikle bu sıkıntılı süreçte bize destek ziyareti gerçekleştirdiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz.

Torba yasa tasarısının 58. Maddesiyle TTK’nın ruhsatının parsel parsel bölünerek ihale edilmesi için kuruma yetki veriliyor. Buna gerekçe olarak atıl durumdaki sahaları verecekleri, çalışan rödovanslı sahalarının sözleşmelerinin sürelerinin kısıtlı olduğu gibi bahanelerin arkasına sığınıyorlar.

Ancak daha önce büyük çapta özeller burada denendi. Büyük rezervlerin bulunduğu Gelik Dikkanat, İnağzı Bağlık ihalelerini alan şirketler bir kürek kömür çıkarmadan buraları bıraktılar.  Kandilli ihalesini alan şirket TTK’nın bıraktığı kömürü aldı ve ardından burayı bıraktı. Amasra-B Projesi’ni alan şirket 13 yıldır bir kürek kömür çıkartmadı. Bunlar denenmişken halen daha biz burada özel sektör eliyle kömür çıkartacağız demelerine anlam veremiyoruz.

Norm kadrosu olan 14 bin işçiyle çalışması gereken TTK bugün 7 bin 600lerle çalışıyor.

Tüm bunlara rağmen torba yasa tasarısının 58. Maddesiyle özelleştirmenin önü açılıyor.

Biz Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tabloyu anlattık.

Biz GMİS olarak özelleştirmeye karşı olduğumuzu belirttik” dedi.

 

 Facebook'ta PaylaşHaber Eklenme Tarihi : 30.10.2017