VATAN PARTİSİ'NDEN ÜST DÜZEY DESTEK ZİYARETİ
Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan, Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Koç ile genel merkez yöneticileri ve partinin Zonguldak il ve ilçe başkanları ile partililer Sendikamıza bir destek ziyareti gerçekleştirdiler.

VATAN PARTİSİ’NDEN

ÜST DÜZEY DESTEK ZİYARETİ

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen ve önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’na gelecek olan Torba Yasa Tasarısı’nın Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) uhdesinde bulunan maden sahalarının ruhsatlarının bölünerek ihale etmesinin önünü açan 58. Maddesi’ne tepkiler sürüyor.

İlgili maddenin yasa tasarısından çıkartılması için mücadele başlatan Sendikamıza destek ziyaretleri sürüyor.

30 Ekim 2017 tarihinde Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan, Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Koç ile genel merkez yöneticileri ve partinin Zonguldak il ve ilçe başkanları ile partililer Sendikamıza bir destek ziyareti gerçekleştirdiler.

Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan, “Geçmişte çok örneği görülen ve her seferinde kayaya toslayan bir süreç bu özelleştirme süreci. Özellikle de maden konusunda.

Bu yalnızca Genel Maden-İş’in bir sorunu değil, bütün Zonguldak kentinin sorunu, hatta bütün Türkiye’nin sorunu.  Çünkü iş sağlığı ve güvenliğinden tutun, Türkiye ekonomisine kadar bir çok etkisi olan bir mesele bu.

Bunun böyle sessiz sedasız yapılmaya çalışılması önemini gösteriyor, belli ki gözden kaçırarak bunu yapmak istiyorlar.

Biz başından beri yalnızca madende değil, kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirilmesi sürecinde bunun karşısında yer aldık. Sendikalarımızın ve işçi sınıfımızın yanında yer aldık.

Bu konuda da biz parti olarak bütün gücümüzle, bütün kurumlarımızla, medyamızla sizlerin yanında olacağız. Sizlerden gelecek her türlü talebi, isteği değerlendirmeye hazırız.

Zonguldak’ta bir kamuoyu oluştu fakat Türkiye çapında bir kamuoyu oluşturmak gerekiyor. Biz bu konuda da üzerimize düşen herşeyi yaparız.

Özelleştirme ve kiralama süreçleri aynı zamanda sendikasızlaşmayı da beraberinde getiriyor. Bütün alanlarda olduğu gibi madenlerde de böyle bir eğilim gözleniyor.

Bu nedenle sendikamızın önderlik etmesi çok olumludur. Teşekkür ediyoruz.

Bu aynı zamanda üreten Türkiye mücadelesidir.

Türkiye’nin ihtiyacı var, elimizde de var ama nedense üretmek yerine dışarıdan almayı dayatan bir ekonomik model uygulanıyor. Yani üretime değil borçlanmaya dayalı bir model.

Dolayısıyla Türkiye’nin milli kaynaklarının, yer altı kaynaklarının Türk işçisi tarafından çıkartılıp ülke ekonomisine katılması son derece hayati bir konu.

Bu aynı zamanda Zonguldak’ı da metruklaştıracak bir süreç aslında.

İşçi sınıfının ağırlığının kalktığı, haklarının budandığı, ücretlerin düştüğü bir ortamda yalnızca işçi sınıfı değil esnaf ve tüccarı da şüphesiz bundan etkilenir.

O yüzden biz yalnızca dayanışma duygusuyla değil, omuz omuza mücadele azmiyle buradayız.

Bundan sonraki süreçte de hem Genel Başkanımız, hem Zonguldak teşkilatımız, genel merkezimiz ve yayın organlarımızla emekçilerin, sizlerin, işçi sınıfının, genel olarak da Zonguldak halkının yanında olacağız.

Zonguldak’ın namına yakışır üreten bir şehir olarak bu mücadele sahip çıkacağından eminiz.

Bu mücadelenin yanındayız”.

 

TISKA; ZONGULDAK HAVZASI’NIN GERÇEKLERİ ORTADA

Genel Başkan Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ve Genel Sekreter Satılmış Uludağ’ın torba yasa tasarısının 58. Maddesinin tasarıdan çıkartılması için görüşmelerde bulunmak üzere Ankara’da bulunduğunu belirten Sendikamız Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska, rödovans sistemiyle ocakların bir bölümünün özel şirketlere verilmesinden bugüne kadar bir sonuç alınamadığını, şirketlerin ihale ile aldıkları sahaları kömür üretmeden bıraktıklarını ya da TTK’nın bıraktığı kömürü alarak alandan çekildiklerini belirtti.

“Zonguldak havzasının gerçekleri ortadayken halen daha biz burada özel sektör eliyle kömür çıkartacağız demelerine anlam veremiyoruz.

Norm kadrosu olan 14 bin işçiyle çalışması gereken TTK bugün 7 bin 600lerle çalışıyor.

Tüm bunlara rağmen torba yasa tasarısının 58. Maddesiyle özelleştirmenin önü açılıyor.

Biz buna karşıyız. 58. Maddenin torba yasa tasarısından geri çekilmesi gerektiğini söylüyoruz.

Bize destek verdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz” dedi.Facebook'ta PaylaşHaber Eklenme Tarihi : 30.10.2017