ATALAY, MADENCİYE SESLENDİ
MADENCİNİN EYLEMİNİ SONLANDIRAN AÇIKLAMAYI TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ATALAY YAPTI; "TTK'NIN DEVLET ELİYLE İŞLETİLEN SAHALARI HARİÇ OLACAK". (GÖRÜNTÜLÜ)

MADENCİNİN EYLEMİNİ SONLANDIRAN AÇIKLAMAYI
TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ATALAY YAPTI;

"TTK'NIN DEVLET ELİYLE İŞLETİLEN SAHALARI HARİÇ OLACAK"

 

 

    Haberin videosunu izlemek için TIKLAYINIZ

 

 

 

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, 21 saatlik madenden çıkmama eylemini sonlandıran işçilere Ankara’daki görüşmeleri aktardı.

Ankara’dan alınan haber üzerine eylemi sonlandırarak ocaklardan çıkan maden işçileri Sendikamız binası önünde toplandı.

Sendikamız binasından madencilere seslenen Atalay, “Dedik ki 58. Maddeyle ilgili “Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun devlet eliyle işletilen sahaları hariç” olacak. Saat 03.30’da bunu anlaştık. Perşembe günü Meclis gündemine getirecekler. Bunu ilave ettikten sonra, bizim bir sıkıntımız, bir problemimiz zaten yoktu, şimdi hiç kalmayacak” dedi.

Ankara’dan Zonguldak’a gelen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Sendikamızın penceresinden alanı dolduran maden işçilerine seslendi.

Atalay’ın konuşması sırasında “TÜRK-İŞ nerede biz oradayız”, “Madenci seninle gurur duyuyor” sloganlarını attı.

Atalay madencilere hitaben şöyle konuştu;

“Değerli kardeşlerim, hayırlı sabahlar. Uzun bir 24 saat oldu.

Bu 15 gün süren bir süreçti. Ahmet Başkan, arkadaşları, şubelerde görev yapan arkadaşları 3-4 kere Ankara’ya geldiler. 58. Maddeyle ilgili tereddütleri olduğunu, sıkıntıları olduğunu, bu olursa buraların özelleşeceğini ifade ettiler. O süreçte görüştüğümüz siyasiler bunun böyle olmayacağını ifade ettiler bize. Ama geldiğimiz süreçte en son Ankara’ya Ahmet Bey yönetimiyle geldi. Sayın Çalışma Bakanı ile görüştüler. Akabinde sizin yaptığınız eylem başlangıcı…

Değerli kardeşlerim 24 saattir yorgunsunuz. Zor şartlarda 24 saat geçirdiniz. Bulunduğunuz yerlerin çok soğuk olduğunu biliyorum.

İki üç saat evvel, saat 3.30’a kadar Çalışma Bakanlığı da açıktı, Enerji Bakanlığı da açıktı.

Bu 58. Maddeyle ilgili arkadaşlarımızın, her ne kadar iki bakanlığın da bir sıkıntı olmayacağını söylemesine rağmen sizin, bizim bir talebimiz vardı.  

Dedik ki 58. Maddeyle ilgili “Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun devlet eliyle işletilen sahaları hariç” olacak. Saat 03.30’da bunu anlaştık. Perşembe günü Meclis gündemine getirecekler. Bunu ilave ettikten sonra, bizim bir sıkıntımız, bir problemimiz zaten yoktu, şimdi hiç kalmayacak.

Bu bölgede olan siyasilere, basın mensuplarına, kitle örgütlerine, özellikle iki bakanlığın bürokratlarına 3.30’a kadar çalışan bürokratlarına teşekkür ediyorum.

Başınız sıkıştığında, iyi gününüzde, kötü gününüzde gelmeye gayret sarf ediyorum.  

Bu bölgenin kömürüne Türkiye’nin ihtiyacı var. Son günlerde Enerji Bakanı’nın ifadesi şu; Yerli kömür, yerli kömür. Yerli kömürün anavatanı bu bölge. Bu bölgeye herkesin sahip çıkması lazım.

Ben başkan oldum, 5 saat sonra önce rahmetli annemi gördüm, sonra size geldim. Oradan Ankara’ya gittim koltuğa oturdum.

İki günlük ömür, bu iki günlük ömürde güzel şeyler yapmak lazım.

Biz kısık seslerin sesiyiz. Mazlumların, mağdurların sesiyiz. TÜRK-İŞ’e, Sendikanıza güvenin, itimat edin” dedi.Facebook'ta PaylaşHaber Eklenme Tarihi : 07.11.2017