TTK'YA İŞÇİ ALIMI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR
TTK Genel Müdürü Eroğlu; "Hazineden bugün yazı gelirse bir 45 günlük takvim var". İŞKUR İL Müdürü Demirsu; "Biz sadece başvuruları alacağız"

TTK'YA 1500 İŞÇİ ALIMI 

KAZIM EROĞLU; 45 GÜNLÜK BİR TAKVİM VAR

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu, kamuoyu tarafından merakla beklenen 1500 işçi alımı ile ilgili merak edilen takvimi açıkladı.

TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Resmi Gazetede yayınlanan ek hüküm ile işçi alımının hızlandırıldığını ve Ankara’da Bakanlıklar nezdinde görüşmeler yapıldığını aktardı.

TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu 14 Aralık 2018 tarihinde bir gazeteye yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Resmi Gazete’de yayınlandı. Bize Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yazı gelecek. Bu yazıda belli hususları koyacak. Bir: O yazı bize geldikten sonra sırasıyla TTK Yönetim Kurulu’ndan çıkaracağız. Bir gündem sıralaması var. Bugün ayın 14’ü nereden bakarsanız bakın her şey sıkıştırılmış olduğunu düşünürsek kura çekimi Ocak ayının yarısından başlayıp Şubat ayının 1’ini bulur. Hazineden bugün yazı gelirse bir 45 günlük takvim var. Bu zorunlu takvim, biz buna müdahale edemiyoruz” dedi.

DEMİRSU: BİZ SADECE BAŞVURULARI ALACAĞIZ

İŞKUR Zonguldak İl Müdürü Demirsu, 11 Aralık 2018 tarihinde gazetecilerle bir araya gelerek, Türkiye Taşkömürü Kurumuna alınacak bin 500 üretim işçisinin alımı konusunda açıklamalarda bulundu.

 Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın çalışmasını tamamlamasının ardından talepler doğrultusunda işçi alımı için başvuruların hemen başlayacağını belirten Demirsu; “Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan bildiğiniz gibi onay çıktı. TTK tarafından alt yapısı hazırlanıyor. İş başvurularını yönetmeliğimiz gereği biz alacağız. Hazırlıklarımızı yapıyoruz. İnşallah 5 günde başvurularımızı alacağız. İlanın açılması konusunda kurumumuza talepte bulunulması halinde akabinde başvuruları alacağız. Yoğunluk olacağının farkındayız. Nöbetleşe çalışarak hiçbir insanımızın başvuru yapamaması konusu söz olmaksızın bütün başvuruları alacağız” dedi.

Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) alınacak bin 500 işçi alımının iki şekilde gerçekleşebileceğinin altını çizen Demirsu, “Kamuya işçi alınması ile ilgili iş kurumunun bir yönetmeliği var bu yönetmelik çerçevesinde işlemleri yürüteceğiz. Biz sadece başvuruları alacağız. Ondan sonraki işlem sadece Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun yetki çerçevesinde yönetmelik gereği yine noter kurası yapılacak. Noter kurasında alınacak bin 500 kişi ile ilgili iki yöntem uygulayabilir. Bin 500 kişiyi doğrudan kura'dan çekebilir ya da bin 500 kişiye karşı 4 katını yani 6 bin çekebilir kuranın ardından mülakat gerçekleştirilebilir. Tamamen bu yönetim kurulunda Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun alacağı karara bağlı” dedi.

 

 Facebook'ta PaylaşHaber Eklenme Tarihi : 17.12.2018