KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Değerli Arkadaşlarım,

1 Mayıs İşçi-Emekçi Bayramı’nı, Emeğin Başkenti’ne yakışır bir coşku ve katılımla kutladık.

Bartın, Karabük illerimizden başta madenci kardeşlerimiz olmak üzere çok sayıda emekçi kardeşimiz de aramızdaydı.

Ankara’dan MTA Şubemizin yönetici ve üyeleri de gücümüze güç kattılar.

1 Mayıs’ta bizimle olan tüm dostlarımıza ve başta Tertip Komitesi ile Sendikamız Başkanlar Kurulu olmak üzere, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, eski yöneticilerimize, siyasi partilerimize, işçi-memur sendikalarımıza, meslek odalarımıza, sivil toplum örgütlerimize, belediye ve il genel meclisi üyelerimize, muhtarlarımıza, emeklilerimize, öğrencilerimize, esnafımıza ve katkı veren herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.

Kıdem Tazminatıma dokunma, bireysel emekliliği zorunlu hale getirme, vergide adaleti sağla ve aynı işi yapan arkadaşlara farklı ücret ödeme uyarılarımızı yaptık. Tüm taleplerimizi hep birlikte ve yüksek sesle dile getirdik.

Ekonomik krizi işçilerin, emekçilerin çıkarmadığını ve faturanın bize kesilemeyeceğini anlattık.

İnanıyoruz ki Hükümetimiz, Zonguldak’tan ve Türkiye’nin dört bir yanından yapılan bu uyarıları dikkate alacaktır.

 

Değerli Kardeşlerim,

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Maden Tetkik Arama Kurumu (MTA) işyerlerinde çalışan arkadaşlarımızı kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde 60 günlük görüşme süreci tamamlandı.

Kamu-İş ile yaptığımız görüşmelerde idari maddelerin büyük bir çoğunluğunda anlaşma sağladık. TTK toplu iş sözleşmemizde 15 asıl, MTA toplu iş sözleşmemizde ise 14 asıl madde kaldı.

Ücrete bağlı maddelerimizi ele alamadık.

Şimdi arabulucu görüşme süreci başladı.

TTK ve MTA’nın da içinde bulunduğu kamu işyerlerinde çalışan yaklaşık 200 bin arkadaşımızı ilgilendiren toplu iş sözleşmeleri için Hükümet henüz ücret teklifinde bulunmadı.

TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Sayın Ergün Atalay başta olmak üzere, sözleşme görüşmeleri devam eden Sendikaların Genel Başkanları olarak bizler de her fırsatta ilgilileri uyarıyoruz, bu süreci daha fazla uzatmanın hiç kimseye yararı olmayacağını ifade ediyoruz.

Hayat pahalılığının her geçen gün arttığı bir dönemde 6 aydır yeni ücret zammının beklenmesi verimliliği düşürmekte ve işbarışını bozmaktadır.

Değerli arkadaşlarım,

TTK’da emeklilikler nedeniyle çalışma şartlarımızın zorlaştığı şu günlerde 1500 yeni arkadaşımızın işe başlaması için hazırlıklar bitmek üzere.

Kura çekimleri daha önce yapılan 1000 arkadaşımızın 31 Mayıs 2019 tarihi itibariyle işe giriş işlemleri yapılacak ve bu arkadaşlarımız 10 Haziran 2019 tarihinde işbaşı yapacak.

Yeni arkadaşlarımız bize moral ve güç katacak. Üretimi artırmanın ve norm kadroya ulaşmanın mücadelesini birlikte vereceğiz.

Ekonomik krizden çıkmanın yolu her alanda üretimi artırmaktır.

TTK’nın üretimi artırma potansiyeli vardır. Biz üretimi artırmak ve taşkömürü ithalatına ödediğimiz yıllık 4-5 milyar doları geriye çekmek istiyoruz.

TTK ve ülkemiz kalkınsın istiyoruz.

İşsizimiz iş bulsun, Zonguldak ve bölgemizden göç dursun istiyoruz.

 

Sevgili Arkadaşlarım,

Başta toplu iş sözleşmesi görüşmelerimiz olmak üzere her konuda bilgi alışverişimize devam edeceğiz.

Şubeler ve Genel Merkez Yöneticileri olarak 24 saat kesintisiz iletişim içinde olacağız. Hiçbir arkadaşımızın yanlış bilgilendirilmesine fırsat vermeyeceğiz.

Birlikte mücadele edecek, birlikte karar vereceğiz.

Biz, çalışanları, emeklileri ve bölge halkıyla birlikte büyük bir aileyiz.

170 yıldır üretiyor, işimize, aşımıza, ülkemizin ve milletimizin geleceğine sahip çıkıyoruz.

Üretmemizi engelleyen ve ülke ekonomisini krize sokmak isteyenlere karşı her şart altında mücadele ettik ve etmeye devam edeceğiz.

 

Değerli Arkadaşlarım,

Aileniz ve dostlarınızla birlikte geçirmek dileğiyle Mübarek Ramazan Bayramınızı kutluyorum.

Sağolun, varolun.

 

29 MAYIS 2019

HAKAN YEŞİL
GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI
GENEL BAŞKANI

 

 

 

YENİ DÖNEM

Değerli Arkadaşlarım,

72 yıllık tarihiyle, Türkiye ve dünyada, hak ve demokrasi mücadelesinde saygın bir yeri olan Genel Maden İşçileri Sendikamızın 18’inci Genel Başkanı olmanın gururunu bana yaşatan tüm madenci kardeşlerime sevgi, saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Yeni Yönetim Kurulumuz, Şubelerimiz, Temsilcilerimiz ve tüm üyelerimizle birlikte tek yürek, tek ses mücadeleye devam ediyoruz.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), Maden Tetkik Arama Kurumu (MTA) ve Hattat Enerji ve Maden A.Ş.’de toplu iş sözleşmesi görüşmelerimiz sürüyor.

Görüşmelerin her aşamasında işyerlerimizi ziyaret edecek ve görüş alışverişinde bulunacağız.

Hükümet, önümüzdeki günlerde Kamu Toplu İş Sözleşmeleri için ücret teklifini, TÜRK-İŞ bünyesinde oluşturulan ve benim de Sendikamızı temsilen içinde yer aldığım Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu’na verecek.

Bu teklifi kendi aramızda değerlendirecek ve birlikte karar vereceğiz.

 

Değerli Arkadaşlarım,

Hükümet, ekonomik önlemler paketini açıkladı.

Kıdem Tazminatı Fonu’nun kurulacağını, Bireysel Emeklilik Sisteminin zorunlu hale getirileceğini, bazı vergi düzenlemeleri yapacaklarını ve başta kamu bankaları olmak üzere, tarımdan sanayiye ekonominin tamamını ilgilendiren düzenlemeler yapacaklarını açıkladılar.

Biz Başkanlar Kurulumuzda, TÜRK-İŞ Genel Kurul kararı doğrultusunda mücadeleye hazır olduğumuzu, kıdem tazminatımızın tartışılmasına izin vermeyeceğimizi açıkladık.

Bireysel emekliliğin zorunlu hale getirilmesine ve maaşlarımızdan kesinti yapılmasına da şiddetle karşıyız.

Zorla tasarruf olmaz. Biz kıt kanaat geçinmeye çalışıyoruz ve imkanı olanlar kendi tasarrufunu kendileri yapıyorlar.

Biz vergide adaletin sağlanmasını, çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasını istiyoruz. Vergide adaletsizliği daha da büyütecek yeni düzenlemeler istemiyoruz.

Biz örgütlenme önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Sendikalara üye oldukları için işten atılan kardeşlerimizin işe alınmasını istiyoruz.

 

Değerli Kardeşlerim,

1 Mayıs İşçi-Emekçi Bayramı’nı Zonguldak’ta Emeğin Başkenti’nde en coşkulu şekilde ve bir bayram tadında kutlamak için hazırlıklarımız sürüyor. Son yıllarda olduğu gibi yine bir sanatçı arkadaşımız bizlerle beraber olacak. Bu kez özgün müzik sanatçısı İlkay Akkaya konuğumuz olacak.

1 Mayıs’ta ülke genelinde, başta işçi sendikaları konfederasyonları TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK ve memur sendikaları olmak üzere, tüm emek örgütleriyle ve demokrasiden yana olan herkesle, halkımızla meydanlarda olacağız.

Bu yıl ortak sloganımız “Kıdem Tazminatıma Dokunma” olacak. Hep birlikte en gür sesimizle Hükümeti uyaracağız.

Başta maden işçisi kardeşlerim ve aileleri olmak üzere tüm halkımızı Zonguldak’a, Madenci Anıtı’na bekliyoruz.


Değerli Arkadaşlarım,

İşimiz, aşımız, geleceğimiz, ülkemiz, milletimiz ve insanca bir yaşam için, her zaman ve her şart altında kendi doğrularımızı söyleyecek ve savunacağız.

Genel Maden İşçileri Sendikası olarak sadece madenci kardeşlerimizle değil tüm bölge halkımızla tek yürek, tek ses olacağız.

TTK’ya işbaşı yapacak bin arkadaşımız ve sonrasında bize katılacak olan 500 arkadaşımızla gücümüze güç katacağız.

TTK’nın tam kapasite ve norm kadro ile istikrarlı bir şekilde çalışabilmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Üretim artacak, ithalat azalacak ve ekonomik kriz son bulacak.

“Kömüre ve demir-çeliğe sahip çıkmak, Zonguldak’a sahip çıkmaktır. Zonguldak’a sahip çıkmak Türkiye’ye sahip çıkmaktır” diyoruz.

MTA’mız büyüsün, ülke kaynaklarını araştıralım, kendi doğal zenginliklerimizi değerlendirelim istiyoruz.

Biz üretim ekonomisini savunmaya devam edeceğiz.

Birlikte mücadelemizle kazanacağımızı biliyoruz.

Sağlıcakla kalın.

25 Nisan 2019

HAKAN YEŞİL
GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI
GENEL BAŞKANI